Trenér Kvapil: Chuť pokračovat je, ale záleží na více aspektech

Trenér Michal Kvapil se rozpovídal o uplynulé sezóně, která pro něho byla první u kormidla v pozici hlavního trenéra Hu-Fa PANTHERS OTROKOVICE.

Jak s odstupem času hodnotíte sezonu?

Sezónu musíme hodnotit ve více faktorech, pohledech a nastavených cílech. Myslím si, že ji lze z pohledu cíle uzavřít jako splněnou. Přestože postup do play-off se může zdát jako úspěch, tak vzhledem k síle kádru nemůžeme být úplně spokojeni. Musíme už chtít mít větší cíle. Obě poloviny sezóny byly hodně odlišné. V první části jsme ztratili hodně bodů s týmy, na kterých jsme je měli získat  – Vinohrady, Česká Lípa, Bohemians. Tyto body nám určitě chyběly, abychom byli v tabulce výše. Druhou část jsme zvládli lépe. Jen s první čtveřicí jsme bohužel nezískali žádný bod, přičemž minimálně proti Spartě nebo Chodovu nebyly body daleko. A tak sedmé místo nám předurčilo soupeře do playoff.

Velkým faktorem v celém ročníku byla porce zranění, se kterými jsme se museli vyrovnat. V každém týmu dojde k nějakému zranění, jen to nesmí být v takovém rozsahu zároveň jako se to na podzim stalo u nás. V této fázi se rozhodovalo o umístění po základní části. Přesto, kdybych tedy měl zhodnotit sezonu celkově, tak 7. místo a čtvrtfinále bylo lehkým zklamáním.

Neměl jste v jejím průběhu obavy, že vám unikne play-off?

Ano určitě měl, ale stále jsem věřil, že dokážeme uhrát důležité zápasy ve kterých se hrálo o play-off. Po utkání na Vinohradech už nám spousta lidí nevěřila, jen chtěli ať z toho není playdown. V té chvíli byla opravdu velká krize. Byl jsem připraven dát týmu nový impuls. Včetně mé výměny. Po domluvě s vedením klubu jsem zůstal. Zkusili jsme restart týmu. Ten se částečně povedl. Přeházením postů a překopáním sestavy jsme dokázali uhrát důležité výsledky.

Ve čtvrtfinále jste prohráli s Mladou Boleslaví 0:4 na zápasy. Mrzí vás hodně, že jste aspoň jedno utkání nezvládli?

Mrzí mně to určitě. Můžu říct, že jsme měli vyhrát určitě víc než jedno utkání. Boleslav byla více produktivní, my jsme v tomto zaostávali. Nejvíce mne mrzí, že chyběla chuť věřit ve výhru. Jít z kabiny se porvat o výhru a ne si jít jen zahrát play-off a mít splněno.

Na obrázku může být: 4 lidé, smějící se lidé

V čem musí mužstvo nejvíce přidat, aby se přiblížilo Superligové špičce?

Podle mne tomu musíme víc dát celkově. Jak na tréninku, tak v zápase. Chtít tam být pro tým, ne jen sám za sebe. Myslím si, že by chtělo přidat trénink. Týmy na špici trénují až 5x týdně. Tam je velký rozdíl. Potom samozřejmě v utkání být víc produktivní. Nejsme tým, který převálcuje soupeře, přesto jsme schopni si vytvořit spoustu šancí. Bohužel častokrát je zahazujeme. 

Před sezonou jste se přestěhovali do nové haly. Mělo to na tým nějaký dopad?

Ano, byla to pro kluky velká změna. Nejen pro ně, ale i pro naše výborné fanoušky. Bylo to nové prostředí, šatna, atmosféra, prostě vše okolo. Ze začátku jsme se učili na novém povrchu hrát, až postupem času to bylo lepší. Na tým to mělo ze začátku psychologický dopad. Chtěli se vrátit na Štěrkoviště, ale v závěru si myslím, že jsme se srovnali v hlavě a zvykli si na nové domácí hřiště.

Jak se osvědčily posily? Nečekal jste od některých hráčů více?

Hráči, kteří přišli před sezonou se do týmu zapojili dobře. Určitě jsme očekávali více, jak od Martina (Martin Rožnovják), tak od Laca (Ladislav Gál), bohužel oba postihlo zranění, proto nemohli ukázat více. Ukázalo se, že je určitě potřeba zapojovat víc hráčů do zápasů a mít na střídačce zastoupení za každého.

Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí

Šanci v sezoně dostali mladí hráči, věkem i junioři. Jaký v nich má klub potenciál?

Bylo mým cílem dávat šanci mladým hráčům. Jak těm, co přišli z juniorů nebo přímo juniorům. Panteři mají hodně šikovné juniory i dorostence. Věřím, že se jim podaří si získat místo v Áčku. Mladí kluci hodně oživili tým a myslím, že musí být generační obměna, jako to je v celé Superlize. Málo hráčů se sice dokáže dostat až do A týmů, ale je dobře že šanci dostávají. Určitě by pomohlo prodloužení juniorského věku nebo vytvoření kategorie U21 aby se mladí hráči ještě vyhráli.

Poprvé jste prodělal celou sezonu jako hlavní trenér. Byl to velký rozdíl proti předchozí?

Bylo to pro mne moc změn najednou. Je to obrovský rozdíl být hlavním trenérem. Neustále musíte být připraven na vše. Vloni jsem stíhal 3 týmy, letos jen jeden. Obrovské množství různých situací a zkušeností. Musím určitě poděkovat svým asistentům, bez kterých by to nešlo a samozřejmě mojí ženě a rodině za vše.

Máte chuť pokračovat?

V této chvíli jsem si vzal čas na rozmyšlenou. Vedení mne oslovilo s nabídkou na další sezónu. Je to tedy na mém rozhodnutí. Určitě bych rád pokračoval v rozdělané práci. Nastavit tým, tak abychom mohli dojít dál než letos. Chuť mám, ale záleží na více aspektech, jak se rozhodneme.

Generální partner

Generální podporovatel

Hlavní partneři

Partneři