Panteři pomáhají potřebným

středa 6.12.2017 • Matěj Kostka

Během sobotního utkání Panterů proti Mladé Boleslavi bude na hale možnost zapsání do registru dárců kostní dřeně.

Panteři chtějí pomáhat potřebným a dávají možnost i svým fanouškům, aby pomohli. V sobotu 9. 12. od 18 hodin začne utkání mezi Pantery a Mladou Boleslaví, během kterého se bude moci každý fanoušek zapsat do registru kostní dřeně a pomoci tak těm, kteří to potřebují.

Mezi první a druhou třetinou se také dozvíte více informací o darováním, protože paní Zdenka Wasserbauerová, která hledá dárce kostní dřeně, bude mít krátkou přednášku na toto téma.

V rámci této akce jsme se zeptali paní Wasserbauerové na pár otázek ohledně darování kostní dřeně.

Jak jste se dostala k hledání dárců kostní dřeně?

Můj vnuk se léčil před 20lety na dětské onkologii v Olomouci na leukemii. On ji sice nepotřeboval, ale tam jsem poznala děti, které transplantaci kostní dřeni potřebovaly a nedočkaly se. Tam jsem byla oslovena panem profesorem. 

Kolik je dnes zapsaných dárců v registru kostní dřeně a jaký by byl podle vás optimální počet dárců?

Před 20 lety bylo v registru 11 000 tisíc lidí. Se stavem nejsme spokojení ani dnes, v registru je kolem 90 000, ale je to málo. K tomu, aby mělo víc nemocných naději by bylo potřeba kolem 250 000. Je dobře, že registr, který letos slavil 25 let, je na vysoké úrovni. Několik let má světovou akreditaci. Tím je uznávaný a má možnost spolupráce s registry po celém světě, a to je dobře. Ročně potřebuje transplantaci kolem 200 nemocných. Každý čtvrtý dárce se nenajde. Vloni bylo transplantováno 126 nemocných z toho 44 od českých dárců a ostatní ze zahraničí. Pro nás je radostí, že z těch 44 bylo 7 dárců ze Zlínského kraje.

Kdo všechno může do registru vstoupit, je to limitované věkem?

Do registru může vstoupit každý zdravý člověk od 18let do 35let. Ukazatelem je, že člověk není závislí na denním užíváním léku. Do registru se vstupuje vypsáním krátkého dotazníku a odběrem 2 ml krve. Poté je pravděpodobnost darování každý 120 z registru. Sice je to pravděpodobnost malá, ale důležitá. Přece jen je to lidský život. Lidé se po transplantaci vrací do normálního života, do zaměstnání a žijí plnohodnotným životem.

Jak probíhá darování kostní dřeně?

Odběr se provádí dvěma způsoby.

1) Odběr separací kmenových buněk ze žíly, což obnáší nabodnutí žíly na jedné ruce, krev jde do separatoru a do druhé ruky se vrací. Doba odběru je asi 3hodiny.

2) Odběr v narkóze z pánevních kostí. Doba odběru kolem 40 minut.

Způsob odběru si vždy volí dárce.