Hála: Deset dnů v karanténě je pro sportovce moc
Panteři museli odložit první tři utkání. Kondiční trenér Martin Hála se rozpovídal o problémech, které karanténa způsobuje hráčům a jaký vliv má na přípravu týmu.
Jak velkým zásahem je desetidenní karanténa pro tým a jeho fyzickou připravenost?
Pro hráče přímo v karanténě je deset dnů moc. Pokud jsou pouze zavření doma, a to být musí, nemají možnost běžeckých tréninků. Naši hráči jsou bez příznaků a připravují se podle tréninků, které jsme měli v březnu, kdy nastala tato zvláštní doba. Jedná se o posilování vlastním tělem nebo s pomocí posilovacích expanderů. Hráči si dokonce točili vlastní videa, dávali je na naši FB skupinu, jako vzájemnou inspiraci v přípravě.
Dostali hráči nějaké individuální plány, nebo jen odpočívají?
Ti, co nejsou v karanténě, mají možnost herní přípravy s juniorkou. Kondiční tréninky máme z letní přípravy vyvěšené opět na naší FB skupině a hráči si můžou vybrat dle svých tréninkových možností nebo se mnou konzultují. Pro ně zas nejde o tak dlouhou dobu, přeci jen mají zatížení běžného denního režimu a možnosti si venku zaběhat, nebo se věnovat i jiným aerobním aktivitám. Hráči v karanténě posilují podle svých domácích možností, jak jsem psal výše.
Jaký je tréninkový plán po návratu z karantény? Začnete pozvolněji?
Zatížení se pokusíme diferencovat podle toho jestli hráč byl, nebo nebyl v karanténě, ale nemáme moc velký časový prostor. Karanténní chlapci to budou muset individuálně dohnat, a to by neměl být problém, protože nebyli nemocní.
Jak dlouho může trvat, než se dostanou hráči do kondice, kterou měli před karanténou?
Jak už jsem říkal, jak se k tomu jednotlivě postaví. Buď chtějí, nebo mají jiné priority.
Nebude velkým rizikem, když odehrají první zápas týden po karanténě? Není to brzy?
Zdravotní riziko určitě nehrozí, kondiční stránka je individuální. Z herního hlediska je to brzy, a to je větší riziko, ale s tím nic moc neuděláme.